Image default
Zabava

Женски костими за капење: Како да изберете совршен костим за ова лето

Лето е време за одмор на плажа и покрај базен. А клучен елемент за совршен летен изглед е наоѓање на вистинскиот женски костим за капење. Без разлика дали сакате да се истакнете или да се чувствувате удобно, постојат безброј опции кои ќе ви помогнат да изгледате и да се чувствувате најдобро. Во овој напис ќе ги разгледаме најновите трендови, совети за избор на совршен костим и како да се грижите за вашиот костим за долготрајна употреба.

Најнови трендови во женските костими за капење

Секоја сезона носи нови трендови во женските костими за капење. Оваа година, некои од најжешките стилови вклучуваат:

 • Едноделни костими со интересни детали – Едноделните веќе не се здодевни. Потрага по костими со впечатливи детали како исечоци, преплетени елементи, панделки и уникатни грбови. Овие додатоци додаваат визуелен интерес и софистицираност на класичната силуета.
 • Костими со висок струк – Високиот струк е голем тренд не само во костимите за капење, туку и во модата генерално. Бикини долниот дел со висок струк не само што изгледа шик, туку и ласка на многу видови фигури. Спојте ги со горниот дел по ваш избор за модерен ретро изглед.
 • Дводелни со кроп топ – Кроп топовите се враќаат во голем стил. Спарувајте ги со бикини долниот дел или шорцеви за свеж и младешки изглед. Изберете едноставен дизајн за секојдневна употреба или украсен за посебни пригоди.
 • Ретро инспирирани принтови – Од полка точки до цветни принтови во стилот на 1950-тите, ретро мотивите владеат на плажите оваа сезона. Изберете костим со препознатлив ретро принт за уникатно доза на шарм.
 • Асиметрични кроеви – Асиметријата додава современа нота на секој костим. Побарајте костими со асиметрични презрамки, парчиња што паѓаат на едната страна или интересно поставени исечоци за неочекуван стилски елемент.

Како да изберете совршен костим за вашата градба и стил

Покрај следењето на најновите трендови, уште поважно е да најдете костим за капење што ви одговара и ласка на вашата градба. Еве неколку совети за најдобриот избор:

За мала града

 • Изберете костими што создаваат илузија на кривини, како костими со волани, набори или додатоци околу градите.
 • Туника горниот дел или трегери со украси ќе додадат волумен на вашиот горен дел.
 • Бикини долниот дел со странични врвки ќе создаде илузија на пошироки колкови.

За поголем горен дел

 • Побарајте костими со прилагодлива или поддржувачка градна лента за максимална удобност и поддршка.
 • Прекрсниот грб или подебели прерамки обезбедуваат дополнителна поддршка.
 • Кошарички со полна покриеност го минимизираат движењето и обезбедуваат беспрекорно вклопување.

За поголеми колкови и бутини

 • Изберете горен дел со впечатливи украси или светли бои за да го нагласите горниот дел.
 • Бикини долниот дел со висок струк или долниот дел на здолништето ќе помогне да се прилагодат стомакот и колковите.
 • Избегнувајте долниот дел со прекумерно сечење или тенки странични ленти кои можат да ги нагласат областите за кои сте несигурни.

За голема става

 • Моделите во темни бои или со вертикални шарки визуелно ќе ја намалат и издолжат вашата фигура.
 • Едноделен костим со длабоко V деколте ќе создаде илузија на издолжување.
 • Бикини со повисока нога ќе ги издолжат вашите нозе.

За мали гради

 • Изберете бикини или едноделен костум со влошки за да создадете полн изглед.
 • Бандо или triange горниот дел ќе создаде илузија на поголеми гради.
 • Рафиниран горен дел со волани, рабови или брановидни детали ќе го зголеми волуменот.

Покрај пронаоѓањето на совршен крој, изберете костими за капење што ја одразуваат вашата личност и стил. Независно дали преферирате смели бои и принтови или се држите до класични парчиња, клучот е да се чувствувате самоуверени и удобно во тоа што го носите.

Женски костими за капење

Нега и одржување на вашите женски костими за капење

Инвестирањето во квалитетен костим за капење е само почеток. Со правилна нега, вашиот костим може да трае со години. Еве неколку совети за чување на вашите костими како нови:

 1. Плакнете го костимот веднаш по употребата – Хлорот, солта и сончевата светлина можат да ги оштетат ткаенините со текот на времето. Веднаш исплакнете го костимот со ладна вода по секое носење за да го отстраните штетниот остаток.
 2. Рачно перете го костимот – Машините за перење може да бидат премногу груби за деликатни ткаенини на костимите. Рачно исперете го костимот со благ детергент специјално дизајниран за костими за капење.
 3. Не го сушете во машина – Топлината од машината за сушење може да ги оштети ткаенините и да ја намали еластичноста со текот на времето. Наместо тоа, нежно исцедете го вишокот вода и го закачете костимот за да се исуши на воздух.
 4. Чувајте го костимот правилно – Кога не го користите костимот, чувајте го на суво и ладно место подалеку од директна сончева светлина. Избегнувајте прекумерно превиткување или истегнување, бидејќи тоа со текот на времето може да ја оштети ткаенината.

Со следење на овие едноставни чекори, вашите женски костими за капење ќе останат во одлична состојба сезона по сезона. Квалитетна колекција костими со текот на времето може да се покаже како мудра инвестиција.

Заклучок

Пронаоѓањето на совршен женски костим за капење може да биде предизвик, но вреди да се вложат напори. Со толку многу трендовски стилови и опции за секоја градба, секоја жена може да најде костим што ќе ја истакне нејзината природна убавина и ќе и даде самодоверба да ужива на плажата или покрај базенот.

Запомнете, без разлика дали изберете едноделен или дводелен, смел принт или класична боја, најдобриот костим за капење е оној во кој се чувствувате најудобно. Со вистинската нега и внимание, вашиот совршен костим ќе трае многу сезони што доаѓаат.

Сега одете и уживајте во сонцето со самодоверба – лето полно со прекрасни спомени ве очекува!